História klubu

KOBRA Bratislava

KOBRA Bratislava - Klub orienťákov Bratislavy je klub orientačného behu ako dobrovoľné združenie občanov, založené v roku 1997. Predtým klub fungoval a vyvíjal činnosť pod označením/názvom ako klub orientačného behu Slovenskej Sporiteľne (KOB Slovenská Sporiteľňa Bratislava, zal. v roku 1993 po zániku Športbyt-u Bratislava, oddielu orientačného behu v rámci športového klubu Športbyt Bratislava).

Klub sa aktívne podieľa pri organizácii športových podujatí v orientačnom behu v Slovenskej Republike. V minulosti bol klub tiež aktívnym organizátorom podujatí oblastného, národného, medzinárodného a celosvetového významu. V roku 1998 bol spoluorganizátorom niekoľkých pretekov Svetového pohára v orientačnom behu pod záštitou IOF (Medzinárodná federácia orientačných športov, IOF - International orienteering federation), s centrom pretekov vo Vysokých Tatrách v obciach Štrba, Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica. V roku 2004 bola Kobra Bratislava ústredným organizátorom ( rovnako ako v roku 1998 aj tu pod záštitou Slovenskej Sporiteľne, a. s.), podujatia v rámci svetovej série v orientačných šprintoch, známe ako PWT (Park World Tour), s centrom v Bratislave. Z medzinárodných podujatí je Kobra Bratislava organizátorom a technickým garantom podujatia CESOM (Central European Spring Orienteering Meeting), ktoré sa najmä v posledných rokoch stalo tradíciou úvodu sezóny orientačného behu aj za účasti pretekárov svetovej špičky v hlavných výkonnostných kategóriách mužov i žien (v roku 2012 sa podujatia CESOM zúčastnili Majstri sveta z pretekov štafiet Jan Procházka, Jan Šedivý, Tomáš Dlabaja/ČR). V roku 2013 bolo podujatie CESOM 2013 s rekordnou účasťou cez 1250 prihlásených pretekárov zaradené do kalendárov národných rebríčkových podujatí Rakúska a Maďarska, so štatútom pretekov v rámci WRE - pretekov Svetového rebríčka IOF v hlavných elitných kategóriách mužov i žien (opäť s účasťou Majstrov sveta z ČR J. Procházkom a J. Šedivým). 

KOBRA Bratislava v súčasnosti predstavuje špičku spomedzi slovenských oddielov a klubov, venujúcim sa orientačným športom v rámci Slovenskej Republiky. Kobra Bratislava každoročne organizuje celoslovenské preteky v orientačnom behu ako aj oblastné podujatia v rôznych disciplínach orientačného behu. Takmer s pravidelnosťou klub organizuje aj majstrovské preteky v orientačnom behu v rôznych disciplínach orientačného behu, pokiaľ možno aj v atraktívnych a nových terénoch. Kobra Bratislava disponuje kvalitným funkcionárskym kádrom potrebným pre úspešné zvládnutie organizácie športových podujatí v orientačných športoch (riaditeľ pretekov, hlavný rozhodca, staviteľ tratí, vedúci štartu, vedúci cieľa, vedúci logistiky, vedúci roznosu kontrolných stanovíšť, manažér prihlášok, manažér tlačových výstupov a pod.). Z pretekov oblastnej úrovne Kobra Bratislava organizuje pravidelne podujatia o Cenu Sporka v rôznych disciplínach orientačného behu (Zimná Cena Sporka/Zimný Sporko, Jesenná Cena Sporka/Jesenný Sporko, Valentínsky Sporko a pod.). V rokoch 2000 a 2003 bol klub organizátorom Veľkej Ceny Slovenska (GPS-Grand Prix Slovakia), viacdenných medzinárodných pretekoch v orientačnom behu. V roku 1998 bola GPS súčasťou pretekov Svetového pohára v orientačnom behu ako sprievodné preteky pre verejnosť, ktorých organizátorom bola tiež Kobra Bratislava..

Kobra Bratislava je členom SZOŠ (Slovenský zväz orientačných športov) odo dňa založenia a z jej radov bol aj člen Predsedníctva a Predseda SZOŠ v rokoch 1998-2000 (Štefan Máj). Ďalším významným prvkom pri kvalitatívnom napĺňaní cieľov Kobry Bratislava v oblasti vrcholového orientačného behu bolo vedenie reprezentačného tímu SR v orientačnom behu pod vedením Paulíny Májovej. Pod jej vedením dosiahli členovia klubu Kobra Bratislava na národnej ale aj medzinárodnej úrovni pri reprezentácii Slovenskej Republiky doposiaľ najúspešnejšie výsledky v celej histórii orientačného behu na Slovensku. Marián Dávidík sa stal Akademickým Majstrom sveta v orientačnom behu (ďalej AMS v OB) a získal aj ďalšiu medailu na AMS v OB, spolu s Lukášom Bartákom, Martinom Pijákom a Ondrejom Pijákom získali medaily z Akademických Majstrovstiev sveta v orientačnom behu v pretekoch štafiet. Lukáš Barták získal aj ďalšiu individuálnu medailu na AMS v OB v pretekoch na strednej trati.

Marián Dávidík zvíťazil v pretekoch Svetového pohára v orientačnom behu ako aj v pretekoch Svetovej série v parkovom orientačnom šprinte. Marián Dávidík získal doposiaľ ako jediný Slovák striebornú medailu na Majstrovstvách Európy v orientačnom behu v celej histórii samostatného slovenského orientačného behu od vzniku Slovenskej Republiky (r. 2000, Truskavec/Ukrajina). Na Majstrovstvách sveta v orientačnom behu dosiahol Marián Dávidík 6. miesto na dlhej (r. 2008, Olomouc/ČR) aj strednej trati (r. 2003, Rapperswil, Švajčiarsko).

Lukáš Barták dosiahol v celej doterajšej histórii samostatného slovenského orientačného behu najlepšie umiestnenie Slováka na Majstrovstvách sveta - 4. miesto v šprinte (r. 2008, Olomouc,/ČR).

Pretekári z Kobry Bratislava v drese reprezentácie SR na Majstrovstvách sveta v OB 2005 v Japonsku dosiahli doposiaľ najlepšie umiestnenie Slovenska aj v pretekoch štafiet 7. miestom v zložení Ondrej Piják, Lukáš Barták, Marián Dávidík. Tiež na Majstrovstvách Európy v OB  v roku 2002 v Maďarsku dosiahla reprezentácia SR v OB doposiaľ najlepšie umiestnenie Slovenska v histórii 7. miesto v pretekoch štafiet (pretekári Kobry Bratislava reprezentovali v štafete v zložení Jozef Wallner, Lukáš Barták, Marian Dávidík).  

Pretekári Kobry Bratislava v drese reprezentačného výberu Slovenskej Republiky dosiahli aj v juniorských kategóriách historicky doposiaľ najúspešnejšie výsledky. Marián Dávidík získal ako prvý Slovák v histórii individuálnu medailu na Juniorských Majstrovstvách sveta v orientačnom behu v roku 1997 v Belgicku a spolu s ďalším členom klubu v drese reprezentácie SR v OB Františkom Libantom získali aj prvé strieborné medaily pre Slovensko z pretekov štafiet v orientačnom behu.

Počtom medailí z vrcholných domácich podujatí vo všetkých disciplínach (Majstrovstvá Slovenskej Republiky) a odvetviach orientačných športov (okrem orientačného behu aj orientačná cyklistika a lyžiarsky orientačný beh) sa Kobra Bratislava zaraďuje medzi najúspešnejšie kluby v celej histórii orientačného behu a orientačného športu v Slovenskej Republike.

V súčasnosti má Kobra Bratislava 33 registrovaných aktívnych pretekárov (aktívna účasť pri organizácii podujatí ako aj reprezentácia klubu na pretekoch).

Kobra Bratislava má 3-členný výbor klubu, predsedom klubu je Štefan Máj, tajomník klubu je Paulína Májová a člen výboru klubu je Radoslav Jonáš.