KOBRA - Klub orienťákov Bratislavy

O klube Kobra Bratislava

KOBRA Bratislava je popredným slovenským klubom v orientačnom behu.
Naši členovia, ako Marián Dávidík a Lukáš Barták boli v nedávnej minulosti špičkovými pretekármi s vynikajúcimi výsledkami v prvej desiatke Majstrovstiev sveta v OB. Náš klub je aj pravidelným organizátorom významných národných a medzinárodných pretekov, ako napr. CESOM (Central European Spring Orienteering Meeting), SPORKO, Majstrovstvá Slovenska, ako i bol spoluorganizátorom pretekov svetového pohára v OB. Bývalí vynikajúci pretekári - naši členovia - dosahujú výborné výsledky i vo svojich veteránskych kategóriach na domácich i zahraničných podujatiach. Radi privítame vo svojich radoch záujemcov o náš šport...

Vedenie klubu

Karol Hierweg st.

predseda klubu

Jozef Wallner

tajomník klubu

Martin Jonáš

člen výboru

Dokumenty

Kontakt

Klub orienťákov Bratislavy - KOBRA
Pod rovnicami 41
841 04 Bratislava

Mobil: 0905 353379
Telefón: 02 65425927
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
IČO: 30845602

História klubu

KOBRA Bratislava - Klub orienťákov Bratislavy je klub orientačného behu ako dobrovoľné združenie občanov, založené v roku 1997. Predtým klub fungoval a vyvíjal činnosť pod názvom Klub orientačného behu Slovenskej Sporiteľne (KOB Slovenská Sporiteľňa Bratislava, zal. v roku 1993 po zániku Športbyt-u Bratislava, oddielu orientačného behu v rámci športového klubu Športbyt Bratislava).
Klub sa aktívne podieľa pri organizácii športových podujatí v orientačnom behu na Slovensku. V minulosti bol klub tiež aktívnym organizátorom podujatí oblastného, národného, medzinárodného a celosvetového významu. V roku 1998 bol spoluorganizátorom niekoľkých pretekov Svetového pohára v orientačnom behu pod záštitou IOF (International Orienteering Federation), s centrom pretekov vo Vysokých Tatrách. V roku 2004 bola Kobra Bratislava ústredným organizátorom (rovnako ako v roku 1998 aj tu pod záštitou Slovenskej Sporiteľne, a. s.), podujatia v rámci svetovej série v orientačných šprintoch, známe ako PWT (Park World Tour), s centrom v Bratislave. Z medzinárodných podujatí je Kobra Bratislava organizátorom a technickým garantom podujatia CESOM (Central European Spring Orienteering Meeting, od roku 2008), ktoré sa najmä v posledných rokoch stalo tradíciou úvodu sezóny orientačného behu aj za účasti pretekárov svetovej špičky v hlavných výkonnostných kategóriách mužov i žien (v roku 2012 sa podujatia CESOM zúčastnili Majstri sveta z pretekov štafiet Jan Procházka, Jan Šedivý, Tomáš Dlabaja/ČR). V roku 2013 bolo podujatie CESOM 2013 s rekordnou účasťou cez 1250 prihlásených pretekárov zaradené do kalendárov národných rebríčkových podujatí Rakúska a Maďarska, so štatútom pretekov v rámci WRE - pretekov Svetového rebríčka IOF v hlavných elitných kategóriách mužov i žien (opäť s účasťou Majstrov sveta z ČR J. Procházkom a J. Šedivým).
KOBRA Bratislava v súčasnosti predstavuje špičku spomedzi slovenských oddielov a klubov, venujúcim sa orientačným športom v rámci Slovenskej Republiky. Kobra Bratislava každoročne organizuje celoslovenské preteky v orientačnom behu ako aj oblastné podujatia v rôznych disciplínach orientačného behu. Takmer s pravidelnosťou klub organizuje aj majstrovské preteky v orientačnom behu v rôznych disciplínach orientačného behu, pokiaľ možno aj v atraktívnych a nových terénoch. Kobra Bratislava disponuje kvalitným funkcionárskym kádrom potrebným pre úspešné zvládnutie organizácie športových podujatí v orientačných športoch. Z pretekov oblastnej úrovne Kobra Bratislava organizuje pravidelne podujatia SPORKO v rôznych disciplínach orientačného behu. V rokoch 2000 a 2003 bol klub organizátorom Veľkej Ceny Slovenska (GPS - Grand Prix Slovakia), viacdenných medzinárodných pretekov v orientačnom behu. V roku 1998 bola GPS súčasťou pretekov Svetového pohára v orientačnom behu ako sprievodné preteky pre verejnosť, ktorých organizátorom bola tiež Kobra Bratislava..
Kobra Bratislava je členom SZOŠ (Slovenský zväz orientačných športov) odo dňa založenia a z jej radov bol aj člen Predsedníctva a Predseda SZOŠ v rokoch 1998-2000 (Štefan Máj). Ďalším významným prvkom pri kvalitatívnom napĺňaní cieľov Kobry Bratislava v oblasti vrcholového orientačného behu bolo vedenie reprezentačného tímu SR v orientačnom behu pod vedením Paulíny Májovej. Pod jej vedením dosiahli členovia klubu Kobra Bratislava na národnej ale aj medzinárodnej úrovni pri reprezentácii Slovenskej Republiky doposiaľ najúspešnejšie výsledky v celej histórii orientačného behu na Slovensku. Marián Dávidík sa stal Akademickým Majstrom sveta v orientačnom behu (ďalej AMS v OB) a získal aj ďalšiu medailu na AMS v OB, spolu s Lukášom Bartákom, Martinom Pijákom a Ondrejom Pijákom získali medaily z Akademických Majstrovstiev sveta v orientačnom behu v pretekoch štafiet. Lukáš Barták získal aj ďalšiu individuálnu medailu na AMS v OB v pretekoch na strednej trati.
Marián Dávidík zvíťazil v pretekoch Svetového pohára v orientačnom behu ako aj v pretekoch Svetovej série v parkovom orientačnom šprinte. Marián Dávidík získal doposiaľ ako jediný Slovák striebornú medailu na Majstrovstvách Európy v orientačnom behu v celej histórii samostatného slovenského orientačného behu od vzniku Slovenskej Republiky (r. 2000, Truskavec/Ukrajina). Na Majstrovstvách sveta v orientačnom behu dosiahol Marián Dávidík 6. miesto na dlhej (r. 2008, Olomouc/ČR) aj strednej trati (r. 2003, Rapperswil, Švajčiarsko).
Lukáš Barták dosiahol v celej doterajšej histórii samostatného slovenského orientačného behu najlepšie umiestnenie Slováka na Majstrovstvách sveta - 4. miesto v šprinte (r. 2008, Olomouc,/ČR).
Pretekári z Kobry Bratislava v drese reprezentácie SR na Majstrovstvách sveta v OB 2005 v Japonsku dosiahli doposiaľ najlepšie umiestnenie Slovenska aj v pretekoch štafiet 7. miestom v zložení Ondrej Piják, Lukáš Barták, Marián Dávidík. Tiež na Majstrovstvách Európy v OB v roku 2002 v Maďarsku dosiahla reprezentácia SR v OB doposiaľ najlepšie umiestnenie Slovenska v histórii 7. miesto v pretekoch štafiet (pretekári Kobry Bratislava reprezentovali v štafete v zložení Jozef Wallner, Lukáš Barták, Marian Dávidík).
Pretekári Kobry Bratislava v drese reprezentačného výberu Slovenskej Republiky dosiahli aj v juniorských kategóriách historicky doposiaľ najúspešnejšie výsledky. Marián Dávidík získal ako prvý Slovák v histórii individuálnu medailu na Juniorských Majstrovstvách sveta v orientačnom behu v roku 1997 v Belgicku a spolu s ďalším členom klubu v drese reprezentácie SR v OB Františkom Libantom získali aj prvé strieborné medaily pre Slovensko z pretekov štafiet v orientačnom behu.
Počtom medailí z vrcholných domácich podujatí vo všetkých disciplínach (Majstrovstvá Slovenskej Republiky) a odvetviach orientačných športov (okrem orientačného behu aj orientačná cyklistika a lyžiarsky orientačný beh) sa Kobra Bratislava zaraďuje medzi najúspešnejšie kluby v celej histórii orientačného behu a orientačného športu v Slovenskej Republike. Od roku 2010 sa stala štafeta Kobry Bratislava Majstrami Slovenska v OB 5-krát (2013, 2015, 2016, 2017 a 2018), jeden ročník (2011) klub organizoval Majstrovstvá Slovenska štafiet v Malinovej.
V súčasnosti má Kobra Bratislava 32 registrovaných aktívnych pretekárov (registrovaných v SZOŠ) a niekoľko ďalších, pasívnych členov.

Partner klubu

logo 2023

Klub orienťákov Bratislavy - KOBRA

Pod rovnicami 41, 841 04 Bratislava
Mobil: 0905 353379, 02/65425927
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

KOBRA - Klub orienťákov Bratislavy © 2019